Bebek Banyosu Nasıl Yapılmalı

Bebeğinizi göbeği düşmeden öncede banyo yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Önemli olan banyo sonrasında göbek kordonunu iyice kurulamaya özen göstermenizdir. Bebeğinizin banyosunu yaptıracağınız ortamın ısısını 24 °C-25 °C ye kadar yükseltebilirsiniz. Ancak banyo sonrası bebeğinizin bulunacağı ortamın ısısının 20 °C-22 °C olması yeterlidir.

Bebeğinizin banyosunu iki beslenme arasında yaptırmanız en uygun olanıdır. Aç olması huzursuzlanmasına, karnın tok olması ise tutuş pozisyonuna bağlı olarak kusmaya neden olabilir. Banyo için genelde akşam saatleri tercih edilirse bebeğiniz geceyi daha sakin ve uyuyarak geçirmesinin yanı sıra anneye de dinlenme fırsatı doğmuş olur. Banyo suyunun ısısı vücut ısısı ile aynı oranda 36,5 °C-37 °C olmalıdır.

Bebeğinizi aktif kullanmadığınız kolunuzun üzerine yüz üstü pozisyonunda yatırın. Baş parmağınız sol koltuk altında omuzlarını destekleyecek şekilde, orta, yüzük ve küçük parmağınız ise sağ kolu kavrayacak şekilde koltuk altında olmalıdır. Bu pozisyonda özellikle başın aşağı doğru duruşu önemlidir. Böylece bebeğinizin başını yıkarken dökeceğiniz suyun kulaklarına, ağzına ya da burnuna kaçmasını önlemiş olursunuz.

Eğer banyo işlemini tek başınıza yapmanız gerekirse yenidoğan küvetlerini ve özel filelerini kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Yenidoğan için paraben içermeyen temizlik ürünleri kullanılmalı ve asla bebeğin cildine doğrudan temas ettirilmemelidir.

Bebeğinizi yıkarken önce gövdeyi, banyo işlemini sonlandıracak zamanda da başını yıkamanız gerekmektedir çünkü yenidoğan en çok başından ısı kaybeder dolayısıyla banyo sonrası kurulamaya ilk olarak başından başlamanız gerekmektedir. Tüm vücudunu sert olmayan hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru ve özellikle deri kıvrımlarının ve eklem yerlerinin nemli kalmamasını sağlayacak şekilde seri olarak kurulayın ve giydirin banyo sonrası şapka, çorap, eldiveni ihmal etmeyin.