Bebek Gaz Nasıl Çıkartılmalı

Yenidoğan da gaz genellikle bebeğin emme işlevini gerçekleştirirken uygun pozisyon sağlanamadığında hava yutmaktan ortaya çıkabilir ayrıca bebekler ağladıkları sırada fazla hava yutarlar ve daha fazla gaz oluştururlar.

Gazın oluşmasını engellemek için birkaç yöntem önerilebilir. Bunlardan bir tanesi bebeği dik pozisyonda beslemektir. Özellikle anne, bebeği emziriyorsa veya biberon ile besliyorsa, bebeğin başını midesinden daha yukarda tutması gereklidir. Böylelikle süt, midenin alt kısmına yerleşecek, hava daha yukarıda kalacak ve geğirmeyle boşalması kolay olacaktır.

Bebeğinizin çok gazı varsa kullandığınız biberonun ağızlığını değiştirmek yararlı olabilir. Özellikle anne göğsünün ucundan daha yavaş akıtan biberon uçları, gaz oluşmaması için yarar sağlar. Biberon ile beslenen bebeklerde hava yutmasını önlemek amaçlı biberon 45 derecelik açı ile tutulmalı biberonun uç kısmının tamamen mama ile dolu olmasına dikkat edilmelidir.

Gaz oluşumunu engellemek ya da var olan gazı çıkarmak için bir memeden diğer memeye geçerken de bebeğin karnı annenin omuz hizasına gelecek şekilde pozisyon alınır ve sırtından sıvazlanarak gaz çıkarma işlemi yapılır. Bu işlem rutin olarak her göğüs değişikliğinde ve beslenme sonrasında mutlaka tekrarlanmalıdır.