Süt Sağma ve Saklama

Anne ve bebeğin çeşitli nedenlerle ayrı kaldığı durumlarda, çökük meme başında, memenin tıkanık ve sert olması gibi durumlarda süt sağma işlemi gerçekleştirilebilir.

Memelerden süt elle, mekanik yolla veya elektrikle çalışan pompalar ile sağılabilir.3 saatte bir 15-20 dakika süt sağma işlemi için yeterli olur. Sağılan sütler kısa süre içerisinde tüketilecekse kapağı ve şişesi en az 5 dakika kaynatılmış yada sterilize edilmiş cam kavanozlarda veya biberonlarda saklanabilir eğer uzun süre saklanacaksa süt saklama poşetlerine alınarak buzluğa kaldırılmalıdır. Sağılan süt oda ısısında 3 saat, buzdolabının rafında 3 gün, buzluk kısmında 3 aya kadar rahatlıkla muhafaza edilebilir.

Kullanım için buzluktaki sütü önce alt rafa indirip çözünmesini beklemek, çözünen sütün kullanılması öngörülen miktarını cam biberona alarak benmari usulü ısıtılmasını sağlamalıyız. Çözdürme işlemi için kesinlikle mikrodalga veya ocakta kaynatma işlemi uygulanmamalıdır. Isıtılan sütü bebeğe verdikten sonra artanı varsa mutlaka atılmalı yeniden ısıtıp kullanılmamalıdır.