Yenidoğan Ağız, Göz ve Burun Bakımı

Yenidoğan da ağız bakımı için bebeğinizin dil üstünde pamukçuk dediğimiz beyaz mantarlaşma olduysa kaynatılmış ılıtılmış bir çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı karbonat atılarak temiz bir tülbent yada steril gazlı bez ile serçe parmağımıza dolayıp suya batırıp bebeğin dil üstü ve damaklar tek seferde temizlenerek çıkılır. Bu işlem günde 1-2 kez uygulanabilir.

Eğer gözde çapaklanma varsa kaynatılmış ılıtılmış suya steril gazlı bez batırılarak göz pınarlarından dışarıya doğru tek hamle ile silinmelidir. Eğer ihtiyaç varsa steril gazlı bezin kullanılmayan temiz tarafıyla bu işlem tekrarlanabilir. Uygulama sıklığı günde 1-2 defa olarak yapılabilir.

Yenidoğan bebeklerin burnu, bulunduğu ortamın kuru olmasından dolayı sıklıkla tıkanabilir. Bebekler ağlamaları dışında sadece burunlarından nefes alıp verirler bu nedenle burunlarının açık olması solunum rahatlığı açısından önemlidir.

Burnu tıkalı olan bebek verimli bir şekilde anneyi ememez nefes alamadığı için memeden sıklıkla ayrılır, uyku sırasında sürekli uyanır ve huzursuzlaşır. Bebeğin burun bakımı için rutin bir işleme gerek yoktur fakat saydığımız belirtiler gözlemlenirse mutlaka müdahale edilmelidir. En uygun bakım banyo sonrası olur su burun kanalları içerisindeki mukozayı yumuşatarak dışarı atılmasını sağlar gerekli durumlarda da burun aspiratörleri kullanılabilir.