Yenidoğan Göbek Fıtığı

Bebeklerde göbek fıtığı bağırsağın, yağ tabakasının veya ödemin bebeğin kas dokusundaki zayıf bir noktadan fırlamasıyla oluşur. Bu kasıkta veya göbek deliğinin hemen altında bir şişlik oluşturur. Böyle bir durumda bebeğinizin sanki göbek deliği yokmuş gibi gözükebilir. Doğumdan sonra pek çok bebekte küçük fıtıklar gözükebilir. Bebeğinizin göbek bağının göbeğe bağlandığı alandaki kas dokusunda, göbek bağındaki damarlara yer açmak için ufak bir boşluk bulunur. Bu boşluk genelde bebek doğmadan önce yavaşça kapanır. Bazı bebeklerde ise bu kapanma gecikebilir. Bu durumda da yağ dokusu veya bağırsak bu açıklıktan fırlayarak bir fıtığa neden olabilir.

Göbek fıtıkları doğumdan sonraki 1-2 hafta içinde görülebilir. Genelde doğum sonrasıyla sınırlı olsa da, ufak bebeklerde de göbek fıtığı oluşabilir. Çocuğunuzda göbek fıtığı varsa:
• Karnında, genelde göbek deliği çevresinde yumuşak bir şişkinlik vardır.
• Bu şişlik temasla yer değiştirebilir.
• Şişlik bebeğiniz ağlamak, öksürmek veya ıkınmak gibi karın kaslarını kullanan olaylarda daha belirgin hale gelir.

Fıtıkların boyutları değişkendir. Genelde bebeklerde oluşan göbek fıtıklarının çapı 2.5 cm’den küçüktür. Çoğu bebek fıtıktan dolayı bir acı hissetmez. Eğer çocuğunuzda kusma, karında şişkinlik ve acı varsa derhal en yakın sağlık kurumuna başvurun. Bu genelde bağırsağın bir parçasının yukarda bahsedilen kas boşluğunun arasında kısılı kaldığının göstergesidir.

Göbek fıtıkları genelde çocuğunuz 1 yaşına gelmeden kendi kendine kapanır. Eğer çocuğunuz 3 yaşını geçmesine rağmen hala göbek fıtığı varsa, fıtık ameliyat gerektirecektir.