Yenidoğanın Bulunduğu Oda Isısı

Bebeklerin üşüyüp üşümediğini onların ellerine ve ayaklarına dokunarak anlayamayız. Çünkü bebeklerin dolaşım sistemleri yeterince gelişmediği için elleri ve ayakları soğuk olabilir. Buna bakarak hareket edildiğinde bebeği fazlaca giydirebilir ve terlemesine sebep olabiliriz. Üstelik ter vücutta kuruyunca üşümeye sebep olacağından bir kat daha giydirme ihtiyacı hissederiz.

Bebeklerin vücut sıcaklığının kontrolü bebeğin el ve ayaklarına dokunarak değil, bebeğin karın, sırt veya ensesine dokunarak yapılmalıdır. Elimizle bebeğin karın, sırt veya ensesine dokunarak vücudu sıcak mı soğuk mu diye kontrol ettiğimizde eğer soğuksa bir kat daha giydirip, aşırı sıcaksa bir kat çıkartabiliriz.

Bebekler için ideal oda sıcaklığı kaç derece olmalı?

Bebekler için ideal oda sıcaklığı gündüzleri 22-24 o>/sup>C olmalıdır.
Yaşamın ilk bir ayı olan yenidoğan döneminde 22-24 o>/sup>C (prematürelerde 23-24 derece, zamanında doğan bebeklerde 22-23 derece), 1 ay-6 ay arasındaki bebeklerde 21-22 o>/sup>C, 6 aydan büyük bebeklerde ise 20-21 o>/sup>C olmalıdır.

Gece oda sıcaklığının ise yukarıda belirtilen gündüz oda sıcaklıklarından 1-2 derece düşük olması önerilir.
Prematüre bebeğin cilt altı yağ dokusu henüz yeterli olmadığından bu bebeklerin vücut ısısını koruma yeteneği gelişmemiştir. Bu nedenle prematüre bebeklerde oda ısısı zamanında doğan bebeklere göre 1-2 derece daha yüksek olmalıdır. Üşüyen prematüre bebek kendini ısıtmak için daha fazla enerji harcadığından büyüme hızı da yavaşlayacaktır.